duo manager
lunca_2012
Sport
Handbal, Liga Națională - Feminin: Una caldă, una extrem de rece

După o pauză prelungită, determinată de participarea naționalei la campionatele europene, la începutul noului an s-a reluat campionatul intern, prin disputarea ultimelor două etape ale turului. Pentru HCM Unirea Slobozia obiectivul era două victorii din două, având în vedere că se confrunta cu două echipe abordabile, de subsolul clasamentului. N-a fost să fie decât una caldă, victorie în deplasare la CSM Slatina (codașa clasamentului), pentru că după numai patru zile să avem parte, acasă, de un duș rece, înfrângere cu U Cluj, penultima în clasament înaintea disputării meciului.

Victorie entuziasmantă în deplasare la Slatina…

Așadar, HCM Slobozia a evoluat în ziua de 10 ianuarie în deplasare, după un meci entuziasmant învingând clar CSM Slatina (echipă antrenată de Victorina Bora, fostă antrenoare la echipa noastră) cu 24-19. Meciul a fost echilibrat până în minutul 11, când tabela avea să arate pentru ultima dată egalitatea între cele două combatante, după care elevele antrenorului Gheorghe Covaciu au pus stăpânire pe joc și au condus până în finalul meciului, care avea să aducă o victorie reconfortantă și dătătoare de speranțe în perspective următorului meci de acasă cu U Cluj. Cert este că a funcționat foarte bine atât atacul cât și apărarea, portărița Mădălina Ion făcând și ea minuni în poartă.
Pentru HCM Slobozia au înscris Andreea Pătuleanu (5), Andreea Ivan (5), Yaroslava Burlachenko (4), Raluca Dăscălete (4), Ioana Georgescu (2), Mădălina Predoi (2), Paula Toma (2). Au mai evoluat Mădălina Ion și Inculeț (portari), Irina Marchidanu și Enescu (jucătoare de câmp).
Pentru CSM Slatina au înscris Geanina Drăghici (8), Ionela Goran (3), Nicoleta Rusu (2), Adina Cârligeanu (1), Alexandra Andrei (1), Lorena Ostase (1), Sonia Seraficeanu (1), Iulia Andrei (1), Elena Fulgoi (1).

… Dezamăgire cruntă acasă cu U Cluj
Duminică, 14 ianuarie, așteptări zadarnice pentru o victorie acasă cu U Cluj, care ne-ar fi dus la final de tur pe un onorabil loc zece în clasament. Din păcate, după o primă repriză cât de cât echilibrată, cele două echipe conducând pe rând iar la pauză s-a intrat la cabine cu un scor egal (17-17), elevele antrenorului Gheorghe Covaciu au făcut o a doua repriză execrabilă, cu doar șapte goluri înscrise și zece primite. Oaspetele au ales tactica unei apărări agresive, care nu a putut fi desfăcută fie pentru că slobozencele au ratat mingi ca și goluri făcute (să spunem că de-a lungul partidei au fost dictate cinci aruncări de la șapte metri, dintre care patru au fost ratate), fie portărița Alexandra Prodan a făcut minuni în poartă, în comparație cu Mădălina Ion sau Ana Inculeț, care au luat goluri extrem de ușor, practic neajutându-și cu nimic colegele din apărare.
Pentru HCM Slobozia au înscris Iaroslava Burlachenko (7), Andreea Enescu (4), Andreea Ivan (4), Mădălina Predoi (3), Andreea Pătuleanu (2), Raluca Dăscălete (2), Paula Toma (2). Au mai jucat Mădălina Ion și Ana Inculeţ (portari), Ioana Georgescu și Cătălina Sava (jucătoare de câmp).
Pentru U Cluj au înscris Diana Puiu (7), Ani Senocico (5), Raluca Petruş (4), Florina Chintoan (3), Sonia Vasiliu (3), Cristina Boian (3), Abigail Vălean (2). Au mai jucat Ionica Munteanu și Alexandra Prodan (portari) și Reca Tamaş (jucătoare de câmp).

14. CSM Slatina 12 1 2 9 271-312 5p

Cum spuneam, în loc de locul 10 și un punctaj mai aproape de mijlocul clasamentului, HCM Slobozia termină pe locul 12, având emoții serioase în retur, pentru că pe final de campionat se poate întâmpla orice, inclusiv arbitraje neprietenoase sau aranjamente între celelalte echipe, existând astfel riscul să ratăm chiar și barajul și să avem parte de o retrogradare directă.

[citeste]
Comunicat AJF Ialomița: Programare vize anuale

Va rugam sa va prezentati la sediul AJF Ialomita pentru vizele anuale (2018) conform datelor de mai jos pentru a evita aglomeratia dinaintea urmatoarei etape a Cupei Romaniei si returului campionatului 2017-2018.
Reamintim ca echipele cu sume restante catre AJF trebuie sa faca dovada achitarii acestora pentru a efectua vizele anuale.

LIVIU
Copyright 2004 - 2016 © S.C. IALPRESS S.R.L.
Ia permisul din prima!
Intrebarile DRPCIV. Mediu de invatare. Legislatie. Pregatire completa pentru categoriile A, B, C si D.